Czy musimy bać się biopsji?
Badanie biopsyjne polega na pobraniu wycinka rozpoznanej zmiany w celu jej szczegółowej analizy. To właśnie biopsja jest podstawowym badaniem, które daje jasną odpowiedź w zakresie schorzeń nowotworowych. Określa istnienie zmian oraz ich charakter – złośliwy bądź łagodny. Biopsja pozwala również rozpoznać fazę rozwoju istniejącej choroby.
Należy obalić mit, zgodnie z którym badanie biopsyjne jest inwazyjne i może przyczynić się do intensywności rozwoju choroby. Nakłucie i pobranie wycinka guzka nie wiąże się z tego rodzaju powikłaniem. Jest za to często jedyną drogą, by móc zmiany dokładnie ocenić.
To fakt, że biopsja może być bolesna, ale też zależy to od części ciała oraz organu, z jakiego ma być pobierany wycinek. W niektórych przypadkach pacjentowi podawane jest znieczulenie ogólne, w innych jedynie miejscowy znieczulacz. Najmniej inwazyjna jest biopsja cienkoigłowa. Warszawa może pochwalić się mnogością gabinetów, w których takie badanie wykonywane jest w pełni profesjonalnie. Ciekawostką jest fakt, że jest ono wykonywane przy dodatkowym nadzorze ultrasonografii. Czy wiesz, że w pilnych przypadkach na wyniki takiego badania pacjent czeka tylko kilka godzin? W standardowej procedurze analizy zmian guzowatych wynik znany jest po kilku dniach.
Najczęściej wykonuje się biopsję gruczołu tarczycy oraz biopsję gruczołu piersiowego. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne organy. Tak naprawdę szczegółowa analiza mikroskopijna może odbyć się po pobraniu wycinka z niemalże każdej części ciała.
Lekarze przekonują, by skierowania na biopsję czy zalecenia, by takie badanie przeprowadzić, nie lekceważyć. Skoro pacjent powinien na takie się udać, istnieją ku temu przesłanki. Warto wiedzieć, że biopsja jest kolejnym etapem diagnostyki. Pierwszym jest przeważnie badanie USG, które wykrywa niepokojące zmiany, jakie mają być poddane o wiele bardziej szczegółowej analizie laboratoryjnej. Badania nie należy się bać, bo w Polsce wykonywane jest ono przy zachowaniu najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa pacjenta. Biopsja niejednokrotnie pozwala ratować życie.