Zaburzenia mikrobioty jelitowej — nietypowe objawy
Zaburzenia mikrobioty jelitowej to dysbioza jelitowa. Najkrócej rzecz ujmując, to przerost bakterii patogennych w jelicie i zbyt mała liczba tych pożytecznych. Warto wiedzieć, że dysbioza może wywoływać nie tylko dokuczliwe objawy, ale również przyczyniać się do poważnych chorób w Twoim organizmie. Sprawdź, jakie symptomy mogą świadczyć o zaburzeniach mikrobioty jelitowej, niektóre naprawdę Cię zaskoczą.
Jakie objawy daje dysbioza jelit?
Dysbioza jelitowa wciąż jest rzadko diagnozowana, ponieważ jej objawy zbyt często mylone są z innymi przypadłościami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej zaburzenia dają symptomy zbliżone do tych, jakie są charakterystyczne dla zespołu jelita nadwrażliwego. To między innymi:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- uczucie pełności,
- mdłości,
- brak apetytu,
- zgaga,
- zaburzenia wypróżniania.
Jeśli odczuwasz tego rodzaju dolegliwości i są one powtarzalne, wykonaj badanie na analizę mikrobioty jelitowej. Jeśli zaburzenia zostaną potwierdzone, zmień nawyki żywieniowe i rozpocznij terapię dopasowanymi probiotykami. Pamiętaj, że dysbioza jelitowa może dawać też nieoczywiste symptomy.
Objawy dysbiozy jelitowej, które na pewno Cię zaskoczą
Wyżej wymienione, to jeszcze nie wszystkie symptomy, jakie może dawać dysbioza jelitowa. Objawy, które możesz zauważyć, nierzadko są naprawdę zaskakujące. To między innymi:
- problemy z koncentracją uwagi i pamięcią,
- migreny,
- senność i zmęczenie,
- utrata wagi lub nadwaga,
- zmiany skórne, jak trądzik,
- stany depresyjne i lękowe.
Wszystkie objawy dysbiozy jelitowej mogą występować w różnej częstotliwości i natężeniu. Nie wszystkie też muszą pojawiać się jednocześnie. Pewne jest, że bez względu na rodzaj symptomów zawsze prowadzą one do znacznego obniżenia komfortu codziennego funkcjonowania, a bagatelizowane mogą również powodować występowanie groźnych dla życia chorób.