Jak zwalczyć wypalenie zawodowe?

0

Wypalenie zawodowe to jedna z chorób cywilizacyjnych, która może dopaść tak naprawdę każdego. Jej główną przyczyną jest stres w pracy, który jeśli nie zostaje skutecznie eliminowany, może sprzyjać pogorszeniu stanu psychicznego oraz fizycznego pracownika.

Etapy wypalenia zawodowego

Pracownik czuje się wyczerpany. Wykazuje brak energii i chęci do wykonywania zawodowych obowiązków. Niektórzy takie chwilowe zmęczenie wiążą z nudą i rutyną. W większości przypadków jest to jednak początek wypalenia zawodowego. Uznaje się, że takie przychodzi po średnio 3 latach pracy na tym samym stanowisku.

Kolejny etap to apatia i skrajne wycofanie się z życia społecznego. Dotyczy to zarówno integracji ze współpracownikami, jak i życia prywatnego. Brak zaangażowania doprowadza do tego, że weekend spędzony na domowej kanapie nie wystarcza, by zregenerować siły do pracy. Ciągłe uczucie zmęczenia prowadzi do minimum aktywności w każdej dziedzinie życia.

Wreszcie pracownik może stać się wybuchowy, agresywny, roszczeniowy. Nie potrafi porozumieć się ze współpracownikami, wykazuje skrajne emocje – od smutku do niczym nieuzasadnionej złości. Przy wypaleniu zawodowym rzadko kiedy pracownik wykazuje emocje pozytywne, uśmiech na jego twarzy nie gości praktycznie nigdy.

Bagatelizowanie wypalenia zawodowego może przyczynić się w końcu do innych objawów chorobowych. Organizm zaczyna się buntować. Osłabia się odporność organizmu pracownika, przez co często się przeziębia. Pojawiają się problemy ze snem, zauważa się spadek libido. Do tego mogą dochodzić problemy z trawieniem, a nawet kłopoty z pracą serca.

Co powinien zrobić pracownik?

Chociaż nie zawsze pracownik ma wpływ na poziom stresu, jaki pojawia się każdego dnia, to z całą pewnością może minimalizować efekty jego negatywnego działania. Na pewno powinien zadbać o odpowiednią ilość snu, dietę oraz aktywność fizyczną. Powinien znaleźć jakąś pasję, którą wypełni czas poza godzinami w pracy. Wykonując obowiązki, ważne są także przerwy – wystarczy 10-15 minut po każdej przepracowanej godzinie. Pracownik nie może również rezygnować z urlopu, co często jest typowe dla tzw. pracoholików.

Co powinien zrobić pracodawca?

Okazuje się, że również pracodawca ma ogromny wpływ na zwalczanie wypalenia zawodowego swoich pracowników. Nie zawsze udaje się ten problem zauważyć, ale typowe objawy powinny choć zwrócić uwagę kierownictwa. Pamiętajmy, że w pracy liczy się oczywiście dobro każdej zatrudnionej osoby, ale ważna jest również efektywność wykonywanych obowiązków. Przy wypaleniu zawodowym drastycznie ona spada. Pracodawcy powinno więc zależeć na eliminacji tego problemu. Do tego często przydaje się zastosowanie zarządzania Lean, które znacznie poprawia wydajność i efektywność pracownika

Czasem warto rozważyć dłuższy urlop dla przemęczonego pracownika albo bardziej elastyczny czas pracy. Często przydaje się też zniesienie szeregu obowiązków. Pracodawca nigdy jednak nie powinien udawać, że problemu nie ma. Z wypaleniem zawodowym można walczyć, ale walka ta musi być podjęta równocześnie przez samego pracownika, jak i pracodawcę. Tylko wtedy można odnieść pełny sukces i znowu czerpać radość z realizowanych obowiązków pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *