Terapie tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia możliwe są przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej. Pacjent, który realizuje kurację tlenową, kładzie się w takim urządzeniu, dzięki czemu stężenie 100% tlenu wnika w głąb tkanek i czerwonych krwinek. Efektem jest optymalne dotlenienie całego organizmu. Komu dedykowana jest tego rodzaju terapia? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak działa terapia w komorze hiperbarycznej?

Okazuje się, że tlen ma dobroczynne działanie na nasz organizm w wielu aspektach. Stanowi doskonałą terapię wspomagającą podstawowe leczenie syntetyczne, ale może być również osobną kuracją.

Z komory hiperbarycznej najczęściej korzystają pacjenci w celu poprawy krążenia krwi, usprawnienia pracy niedotlenionych tkanek i licznych narządów. Warto również dodać, że leczenie tlenem niweluje zakażenia, bo tlen działa bakteriobójczo.

Z terapii tego rodzaju bardzo często korzystają również ci, którzy dbają o zdrowy styl życia i stosują profilaktykę prozdrowotną. Leczenie w komorze hiperbarycznej pozwala uwolnić organizm z toksyn, przyśpiesza eliminację dwutlenku węgla.

Ciekawostką jest to, że tlen może działać pozytywnie na libido, przyśpiesza też procesy metaboliczne i usprawnia koncentrację uwagi oraz pamięć. Jest świetnym sposobem na walkę z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, goi również rany.

Leczenie tlenem chorób

Czy wiecie, że kiedy pacjent oddycha czystym tlenem, to dostarcza go do organizmu nawet 15 razy więcej, niż kiedy oddycha normalnym powietrzem? Tlen ma zbawienny wpływ na duszę i ciało. Coraz częściej komora hiperbaryczna wykorzystywana jest jako jeden z podstawowych leków w celu eliminacji ciężkich chorób.

Terapia tlenem zalecana jest w celu niwelowania chorób układu nerwowego. Do takich zaliczyć można autyzm, Parkinsona czy Alzheimera. Takie leczenie radzi sobie również z chorobami laryngologicznymi, w tym nagłą głuchotą. Medycy coraz częściej doceniają też jej zalety w kwestii leczenia zaburzeń układu krążenia i układu immunologicznego. Udowodniono, że terapia tlenem w komorze działa dobroczynnie na układ kostny, w tym martwicę kości.

Ważną informacją może być to, że leczenie w komorze hiperbarycznej sprzyja leczeniu nadwagi, anemii, niepłodności. Jest też doskonałym sposobem na odtruwanie, na przykład po zatruciu tlenkiem węgla.

Zanim rozpoczniesz terapię tlenem

Osoby, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje komora tlenowa, uprzednio powinny wykonać szereg badań. To przede wszystkim RTG klatki piersiowej, spirometria oraz EKG. O innych badaniach może zadecydować lekarz prowadzący.

Z terapii tlenowej nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami różnego typu. Do takich zalicza się padaczka, astma, odma, niewydolność serca, choroba nowotworowa. Przeciwwskazaniem jest też przyjmowanie niektórych rodzajów leków i klaustrofobia.

Ciekawostka

Czy wiecie, że komora hiperbaryczna wykorzystywana jest również przez sportowców? Zabiegi tlenem pozwalają szybciej zregenerować ciało i odzyskać siły po wyczerpującym treningu albo zawodach. Leczenie tlenem jest zalecane również w przypadku kontuzji czy zakwaszenia mięśni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *