Zakładanie ogrodu z trawy z rolki

4

Trawnik z rolki jest doskonałą alternatywą dla trawy posianej w sposób tradycyjny. Jego główną zaletą jest fakt, iż efekty w postaci idealnie bujnej trawy widoczne są niemalże natychmiast. Trawę z rolki rozwija się kilka godzin a montaż nie jest zbyt trudy. Właściciele przydomowych ogrodów nie muszą już czekać długich tygodni, by cieszyć się widokiem zielonej murawy.

Pora na trawnik z rolki

Darń z folii jak i z gruntu można rozwijać od wczesnej wiosny do późnej jesieni natomiast idealną porą jest wrzesień. To właśnie wtedy trawa najlepiej się ukorzenia – wpływ na to mają częste deszcze i niższe już temperatury. Musimy przy tym pamiętać, że chociaż trawa z rolki jest odporna na wzmożone działanie promieni słonecznych czy przymrozki, to ta z gruntu może być bardziej podatna na przesuszenie. Wszystko przez słabszy system korzeniowy.

Przygotowanie podłoża

Trawa z rolki może być rozłożona tylko na glebie. Przed jej rozwinięciem, teren warto odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musi być równy i oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń – trzeba usunąć kamienie, patyki, korzenie, śmieci i inne zanieczyszczenia (na przykład powstałe w procesie budowy domu) oraz chwasty.

Podłoże musi być też odpowiednio przygotowane, jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj gleby. Trawa z rolki najlepiej porasta na tej lekko kwaśnej, o pH w przedziale 5,5-6,5. Jeśli ziemia jest za bardzo kwaśna, warto posypać ją przez rozwinięciem trawnika wapnem lub kredą. Na gleby gliniaste stosuje się dodatkowo piasek a na te zbyt piaszczyste, kompost. Właściciele posesji, na jakiej ziemia jest nieurodzajna mogą rozłożyć 10 centymetrową warstwę gleby żyznej. Przygotowania do rozłożenia trawy z rolki powinny rozpocząć się około miesiąc przed jej dostarczeniem – na podłoże należy wtedy wysypać nawóz wieloskładnikowy a całość dokładnie zwałować.

Rozwijanie trawy z rolki

Darń należy rozwijać nie później niż po 12 godzinach od przywiezienia transportu z trawą. Chociaż praca nie jest zbyt trudna to z całą pewnością czasochłonna. Trzeba mieć na uwadze, iż w jeden dzień, jedna osoba rozwinie około 100 metrów takiego trawnika.

Płaty trawy z rolki należy układać ściśle, jeden przy drugim. Co ważne, rolki powinny być układane w ten sposób, by źdźbła na poszczególnych z nich były skierowane w tą samą stronę. Należy omijać tereny betonowe czy murowane złączenia poszczególnych elementów działki. Po rozwinięciu każdej rolki koniecznym staje się jej dociskanie do podłoża, by nie pozostały pod nią pęcherze z powietrzem – wykonuje się to zwykle grabiami lub specjalnym ubijakiem. Całość należy dokładnie wyrównać a następnie obficie podlać wodą.

Użytkowanie trawy z rolki

W ciągu kilku pierwszych dni od rozwinięcia trawy z rolki następuje proces ukorzeniania trawnika. Jest to czas, w jakim przestrzega się przed nadmiernym eksploatowaniem terenów zielonych tego typu. Nie jest jednak zabronione chodzenie po takiej trawie – murawa jest odporna na deptanie.

Pielęgnacja

Trawa z rolki wymaga odpowiedniej pielęgnacji, podobnej jak ta posiana. Pierwsze nawadnianie odbywa się zaraz po rozwinięciu. Po około 7 dniach następuje pierwsze koszenie (w sezonie wiosennym i letnim trzeba to robić nawet raz w tygodniu). Przyda się również nawóz wieloskładnikowy, który stosuje się średnio co 4-5 koszenie.

4 thoughts on “Zakładanie ogrodu z trawy z rolki

  1. U mojej znajomej firma kładła trawę z rolki. Wszystko wyglądało cacy elegancko ale po 3 miesiącach od położenia trawnika trawa zaczęła żółknieć. Wszyscy myśleli że to z powodu psów ale ona nie ma zwierząt. Do tej pory nikt nie wie jaka była tego przyczyna.

  2. Trawa z rolki jest spoko jeżeli jest dobrej jakości i gdy mamy do czynienia z porządną firmą zajmującą się zakładaniem ogrodu. Miałem kiedyś w planach zrobić coś takiego w swoim ogrodzie jednak zrezygnowałem po tym jak w ogrodzie rodziców firma źle przeprowadziła wertykulację i przez to trawa zaczęła usychać.

  3. Przypomina mi się scena z filmu sok z żuka jak na makiecie wychodzi spod ziemi i zrywa sztuczną trawę. Nigdy nie byłam przekonana do trawy z rolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *