Zabawki, które pobudzają wyobraźnię

0
ukladanki dla dzieci i bilibo

Nie ma wątpliwości, że pobudzanie wyobraźni to konieczny element w całym procesie wszechstronnego rozwoju dziecka. Co ciekawe, wyobraźnia i kreatywność malucha to także bodźce, dzięki którym może przebiegać świetna zabawa, każdego dnia inna, nawet jeśli wykorzystywane są takie same akcesoria.

Pobudzanie wyobraźni ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania najmłodszych. Zmusza do samodzielnego myślenia, pozwala wzmacniać procesy pamięci i koncentracji uwagi. Co ważne, zabawki kreatywne, które wpływają na pobudzanie wyobraźni, można wręczać dziecku już od pierwszych dni jego życia, dobierając je oczywiście właściwie.

Zabawki kreatywne – lista

Przedstawiamy listę zabawek, które od lat świetnie sprawdzają się jako te elementy zabawy, które zmuszają dziecko do zaangażowania, aktywności i właśnie pobudzania wyobraźni. Zacznijmy od drewnianych klocków. To jedna z pierwszych zabawek, z jakimi dziecko miało i ma w ogóle do czynienia. Prosta konstrukcja i zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa sprawia, że zabawki z drewna wykorzystywane są od lat jako te uniwersalne, ponadczasowe i dla wszystkich dzieci. Jednego dnia z klocków może powstać najwyższa wieża, drugiego tor samochodowy czy zagroda dla zwierząt. Tutaj liczy się jedynie kreatywność dziecka.

Warto wspomnieć także o klockach innego typu, na przykład magnetycznych, konstrukcyjnych albo popularnych na całym świecie Lego. Generalnie wszystkie klocki wspierają rozwój dziecka na tej samej zasadzie, ale niektóre potrafią wprowadzać malucha nawet w świat innowacyjnej technologii i nowoczesności.

Zanim przedstawimy listę konkretnych modeli zabawek, które pobudzają wyobraźnię, chcemy wyróżnić jeszcze jeden gadżet, który w ostatnim czasie zdobył uznanie na całym świecie. To najlepsza zabawka progresywna, a jest nią muszelka Bilibo. Ty możesz patrzeć na tę konstrukcję i zastanawiać się jak wykorzystać przypominającą skorupę żółwia formę. Wystarczy jednak, że wręczysz ją dziecku. Muszelka może być bujanym fotelem, bujakiem, krzesłem,  domkiem dla ulubionych zabawek czy świetnym akcesorium w ramach zabawy w piaskownicy, nad wodą czy w ogrodzie. Rozwija koordynację ruchową i ma pozytywne znaczenie, jeśli uwzględnimy integrację sensoryczną.

Inne zabawki, które pobudzają wyobraźnię to:

– zabawki typu „zrób to sam”,

– ciastolina, plastelina i piasek kinetyczny,

– teatrzyk,

układanki drewniane dla dzieci,

– puzzle.

Pamiętajmy, by wszelkie akcesoria do zabawy i pobudzania kreatywności oraz wyobraźni dzieci powinny być dobrane według ich wieku, indywidualnego etapu rozwoju oraz zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *