Systemy nawadniania pól
Pierwsza sieć nawadniania pól uprawnych wykorzystywana była już w starożytnym Egipcie. To właśnie wtedy stworzono pierwsze kanały, którymi doprowadzano wodę na terenach odległych od koryta rzek. Przez wieki, rozwój rolnictwa sprawił jednak, że systemy irygacyjne zostały poddane innowacyjnym technologiom. Co więcej, zmiany atmosferyczne na przestrzeni lat spowodowały, iż rolnicy zmuszeni zostali do unowocześniania tychże rozwiązań – długookresowe susze, opadający poziom wód gruntowych i niewielkie opady deszczu w poszczególnych sezonach sprawiły, że istnieje dzisiaj konieczność dodatkowego nawadniania nie tylko pól uprawnych, ale również sadów, szkółek roślin czy przydomowych ogródków.
Jak działa nowoczesny system nawadniania?
To przede wszystkim system kropelkowy chociaż nierzadko wybierane są też te natryskowe. Producenci zapewniają, iż systemy takie można montować na każdym rodzaju terenu, na każdej powierzchni. Najczęściej są to irygacje planowane indywidualnie, na potrzeby poszczególnych upraw. Trzeba mieć na uwadze, że innego nawadniania wymagają sady owocowe, ogrody warzywne czy szkółki różnych gatunków roślin.
Profesjonalnie zamontowane systemy dają pełen komfort i niezawodność użytkowania. Wiele z nich działa automatycznie, zgodnie z ustawieniami, dzięki czemu nawadnianie może odbywać się odpowiednio z potrzebami czy panującymi warunkami atmosferycznymi.
Pamiętajmy również, że nie zawsze ręczne podlewanie upraw jest w ogóle możliwe. Wyobraźmy sobie na przykład wielohektarowe pole w czasie miesięcznej suszy. Gdyby nie system nawadniania, rolnik ryzykowałby stratą plonów.
Dodatkowe zalety systemu nawadniania pól
Opisując profesjonalne systemy nawadniania nie sposób nie wspomnieć o ich dodatkowej funkcji. Okazuje się, że różnorodność rozwiązań, jakie są wykorzystywane w modelach irygacyjnych pozwalają także na rozprowadzanie z ich pomocą środków natryskowych. Możliwe staje się także nawożenie upraw. Warto zdać sobie sprawę, jak pomocne stają się systemy nawadniające oraz ile czasu i pracy oszczędzają rolnicy i sadownicy przy ich stosowaniu.
Jaki system nawadniania zamówić?
Firmy, które zajmują się produkcją i montażem takowych systemów, działają zawsze na indywidualne zlecenie swoich klientów. Nie ma tutaj mowy o gotowych projektach chociaż oczywiście fachowcy dysponują szeregiem sprawdzonych rozwiązań, które dedykowane są zastosowaniu na urozmaiconych terenach, na jakich uprawiane są wszelakie rośliny. Odbiorcy mają więc do wyboru różnorodne techniki nawadniania – to między innymi zraszanie, wykorzystanie głowic deszczujących, linii kroplujących, taśm kroplujących czy mikrozraszaczy.
Właśnie dzięki temu wszelkie tereny zielone otrzymują odpowiednią ilość i jakość wody.
Praca profesjonalistów rozpoczyna się stworzeniem schematu, który będzie sprawdzał się na danych obszarze. Kolejno następuje montaż całościowy systemu oraz szkolenie z jego obsługi. Co ważne, należy wybierać tylko takich producentów, którzy w swojej podstawowej ofercie proponują również wieloletni serwis i opiekę gwarancyjną. To istotne patrząc na szkody, jakie wyrządzić może usterka systemu.
Nowoczesne rozwiązania nie mogłyby istnieć bez rozwiązań dotychczasowych. Nawadnianie pola wynalezione było już w starożytnym Egipcie. Wiadomo wszystko idzie do przodu i dobrze że są wymyślane nowsze rozwiązania danych problemów.