Sprawdź, co musisz zrobić, kiedy znajdziesz zwłoki

0

Widok zwłok nigdy nie jest przyjemny. Nierzadko też powoduje strach albo szok. Warto jednak wiedzieć, jak rozsądnie zachować się w przypadku odnalezienia ciała nieżyjącej osoby, by zabezpieczyć siebie i otoczenie.

Pewne jest, że w pierwszej kolejności należy powiadomić policję oraz pogotowie, jeśli nie mamy pewności, czy dana osoba rzeczywiście nie żyje. Przecież nie wszystkie zwłoki odnajdywane są w znacznym już stadium rozkładu, znaczenie ma też wygląd ciała oraz rodzaj ewentualnej przyczyny śmierci.

Jeśli jednak mamy już pewność, że odnaleźliśmy nieboszczyka, nigdy nie należy dotykać ciała ani żadnych przedmiotów, jakie znajdują się w bliskiej odległości. Pamiętajmy, że rozkład ciała następuje już w kilka godzin po śmierci. To wtedy też zaczyna wydzielać się niebezpieczny trupi jad. Może także pojawić się zainfekowana krew, fekalia, płyny ustrojowe. Wystarczy chwila, by zaczęły być siedliskiem toksyn, bakterii, wirusów, wszelakich drobnoustrojów.

Kiedy zwłoki zostaną już usunięte z pomieszczenia, w którym doszło do zgonu, należy wezwać odpowiednią ekipę, która profesjonalnie oczyści całe miejsce. Nigdy nie należy samodzielnie podejmować się takich działań, bo zwyczajnie jest to niebezpieczne i z całą pewnością nieskuteczne. Specjalistów od sprzątania po zwłokach znajdziemy zaś bez problemu w sieci, wpisując na przykład hasłu „sprzątanie po zmarłych warszawa”.

W większości przypadków w pomieszczeniu panuje przykry fetor, którego nie uda się zwalczyć odświeżaczem powietrza. Intensywny smród wymaga zabiegu ozonowania. Ozonowanie przydaje się również w celu pozbycia się z miejsca śmierci wszelkich toksyn, wirusów i bakterii. Łatwo dostępnymi środkami niestety nie uda się ich zwalczyć.

Widząc nieboszczyka, w pierwszej kolejności zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Dopiero później podejmujmy działania, które mają na celu zabezpieczenie zwłok i przywrócenie możliwości użytkowania pomieszczenia, w jakim leżało ciało. Nie zapominajmy, że bez specjalistycznych kwalifikacji nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać prac sprzątających po zwłokach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *