Samodzielne czyszczenie starych monet – kategoryczny błąd czy nie?

0
patyna

Zbieranie starych monet i okazów kolekcjonerskich, które są wybijane nawet do dziś to ciekawe hobby. Jeśli masz dużo wolnego czasu, nieco zaoszczędzonych środków i chcesz zająć się czymś naprawdę ciekawym, możesz postawić na numizmatykę. Co to takiego? To kolekcjonowanie monet, które mają wartość historyczną. Najczęściej stanowią formę upamiętniającą osoby i różnego rodzaju wydarzenia w Polsce i na całym świecie.

W trakcie przechowywania monet w nieodpowiedni sposób na ich powierzchni może pojawić się patyna. Co to takiego? Otóż jest to naturalne zjawisko utleniania się metali szlachetnych. Jeśli trzymasz monety w nieszczelnych opakowaniach lub często ich dotykasz – musisz liczyć się z tym, że przebarwienia w wyniku oddziaływania patyny prędzej czy później pojawią się na powierzchni zebranych okazów.

Jak dbać o stare monety w swojej kolekcji?

Jako miłośnik numizmatyki powinieneś wiedzieć, że czyszczenie starych monet na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób prawdopodobnie tylko pogorszysz ich stan, a dodatkowo nie będziesz w stanie samodzielnie poradzić sobie z nowo powstałymi zarysowaniami, zabrudzeniami oraz ewentualnymi przebarwieniami, które wydają się nie do usunięcia.

A więc jak powinno przebiegać czyszczenie starych monet? Jeśli już doszło do ewentualnego uszkodzenia struktury monety lub po prostu patyna daje się we znaki z racji nieodpowiedniego przechowywania monet, musisz udać się do profesjonalnego zakładu numizmatycznego. Ekspert zajmujący się czyszczeniem starych monet i usuwaniem osadu z patyny nie tylko przywróci nienaganny stan numizmatów, ale także zabezpieczy je na kolejne lata przechowywania w kolekcji.

Dlaczego nie można wyjmować numizmatów z oryginalnych opakowań?

Zebranych numizmatów nigdy nie należy wyciągać z hermetycznego opakowania. Dlaczego? Otóż takie działania najczęściej spowodują, że patyna zacznie wywoływać przebarwienia na powierzchni monety. Te są wyjątkowo trudne do usunięcia, a już na pewno nie na własną rękę.

W tym przypadku czyszczenie starych monet może okazać się niezbędne, szczególnie jeśli nie chcesz, aby patyna w dalszym ciągu zmieniała wygląd Twoich monet zebranych w kolekcji. Wielu miłośników numizmatyki uważa też, że naturalne przebarwienia dodają monetom uroku i wartości historycznej. Pamiętaj, aby mimo wszystko zapobiegać zniszczeniom monet i oddziaływaniu patyny, dlatego lepiej przechowuj swoje okazy w należyty sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *