Przechowalnie drewna
Drewno jest nadal jednym z najbardziej popularnych materiałów opałowych, jakie wykorzystuje się w Polsce. Co więcej, piece na węgiel muszą zostać wymienione na te, które będą wykorzystywać bardziej ekologiczne paliwo, więc już teraz drewno zalicza się również do najtańszego sposobu generowania ciepła. Warto również wiedzieć, że kominek, który stanowi niejednokrotnie ozdobę naszych salonów, jest coraz bardziej powszechny. To właśnie w nim pali się drewnem, które nie tylko wprawia w przytulny klimat, ale daje również piękny zapach, rozchodzący się po całym domu.
Drewno jest jednym z najstarszych i najtrwalszych surowców, jakie wykorzystuje się celem generacji ciepła w sezonie jesienno-zimowym. Zaraz obok szeregu zalet: niska cena, łatwa dostępność, ekologiczność, posiada też jedną wadę – nie może być wilgotne, bo wtedy traci swoje właściwości spalania. Drewno, które wykorzystuje się w piecach czy kominkach podlega procesowi suszenia nawet przez kilka lat. Właśnie dlatego istnieje konieczność dokładnego zabezpieczania tego rodzaju opału a fakt, iż skład zajmuje dużo miejsca, wydaje się istotnym, by zorganizować odpowiednie miejsce do jego przechowywania.
Gdzie trzymać drewno?
Jak już wspomnieliśmy, skład drewna zajmuje sporo miejsca. Jeśli chcemy zrobić jego zapas na zimę to koniecznym staje się udostępnienie oddzielnego pomieszczenia, nierzadko o sporym metrażu. Niewiele osób może poświęcić takowe we własnym domu lub po prostu nim nie dysponuje.
Właśnie dlatego coraz chętniej przechowuje się drewno w ogrodzie jednak należy wtedy pamiętać o jego dobrym zabezpieczeniu, na przykład przed opadami.
Niektórzy po prostu przykrywają opał tego rodzaju materiałem czy folią. Przyznajmy jednak, że nie jest to zbyt rozsądne rozwiązanie. Po pierwsze, drewno wymaga stałej wentylacji. Po drugie, jakże niewygodne musi być codzienne wyjmowanie go spod ogromnej płachty.
Idealnym rozwiązaniem jest postawienie małej drewutni, tzw. wiaty na drewno. Wiata może być wykonana z różnego rodzaju surowca – popularne są wiaty drewniane jednak najdłużej posłużą wiaty stalowe.
Te wykonane z drewna są dużo tańsze. Poza tym mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Wiaty stalowe, nie są natomiast nazbyt urodziwe natomiast na pewno wykazują lepszą trwałość.
Jaka musi być wiata?
Wiata ma być przede wszystkim zadaszona, bo jej głównym zadaniem jest ochrona opału przez opadami atmosferycznymi. Idealnie jest również, gdy wiata posiada ściany boczne – okazuje się, że te najlepsze wykonane są w formie kraty, bo tylko wtedy drewno ma szansę być właściwie owiewane wiatrem z każdej strony, co zapewni jego odpowiednią wentylację.
Wiaty najczęściej ustawia się przy ścianie bocznej domu bądź przy ogrodzeniu, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
Pamiętajmy, że tego rodzaju składy mogą pełnić także niebanalną funkcję ozdobną – wiaty o ażurowych ścianach, w kolorze brązowo miodowym stanowią dzisiaj prawdziwy akcent dekoracyjny każdego ogrodu. Nigdy jednak nie zapominajmy o podstawowej funkcji przydomowej drewutni.
Całkiem spoko artykuł. Tylko teraz pytanie jak przechowywać węgiel?