Opieka lekarska dziecka
Dziecko od samego początku życia, a nawet w niektórych przypadkach jeszcze będąc w łonie matki znajduje się pod opieką lekarską. Specjaliści, którzy zajmują się opieką zdrowotną dziecka, wraz z wiekiem dziecka powinni się zmieniać ze względu na swoje specjalizacje. Możemy wyróżnić przynajmniej dwie specjalizacje: pediatra oraz pediatra-neonatolog.
Neonatolog – kto to? Kiedy udać się z dziecka do tego specjalisty?
Neonatolog to pediatra, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków. Obejmuje swą opieką zarówno dzieci chore jak i zdrowe, a także spodziewane dzieci, u których zdiagnozowano chorobę w okresie płodowym. Neonatolog bada każde dziecko od razu po porodzie, sprawdzając podstawowe odruchy dziecka. Ocenia również ogólny stan zdrowia na podstawie napięcia mięśniowego (brzucha i kręgosłupa) oraz wielkości ciemiączka. Dodatkowo bada ruchy kończyn, osłuchuje płuca, sprawdza pracę serca, przepływ krwi w zgięciach pachwin, ogląda podniebienie, ocienia ruchliwość języka. Bada również wzrok i ocenia ukształtowanie narządów płciowych. Jeżeli neonatolog zauważa jakiekolwiek odchylenia podczas badań, przed opuszczeniem szpitala zleca wykonanie dodatkowej diagnostyki u dziecka.
Dodatkowo do neonatologa powinno zgłosić się w przypadku, gdy noworodek:
- Wykazuje problemy z oddychaniem,
- Jest apatyczny, blady
- Wykazuje objawy takie jak drgawki lub inne niepokojące reakcje, które mogłyby świadczyć o zaburzeniach układu nerwowego,
- otrzymał mało punktów w skali Apgar,
- został poddany resuscytacji zaraz po porodzie,
- podejrzewany jest o posiadanie wad wrodzonych lub ma stwierdzone schorzenia, które zostały wykryte już w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu.
Pediatra – kim jest? Kiedy udać się do niego na wizytę?
Pediatra zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem chorób i dolegliwości dzieci, ale nieco starszych, od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest również profilaktyka, monitorowanie rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu. Na wizytę do pediatry należy umówić, gdy dziecko:
- Ma dolegliwości takie jak: katar, kaszel, podwyższona temperatura, przewlekłe biegunki, wymioty, bóle brzucha, głowy, wysypka lub inne zmiany na skórze;
- Nadmiernie płacze;
- Nie ma apetytu;
- Wykazuje problemy ze snem;
- Potencjalnie może mieć wady rozwojowe.
Do pediatry lub pediatry specjalizującego się w neonatologii można umówić się na NFZ, jak również prywatnie. Na NFZ pediatrzy przyjmują zazwyczaj w przychodniach lekarskich, w których jest podstawowa opieka zdrowotna. W przypadku prywatnych wizyt czas oczekiwanie na przyjęcie może być krótszy, ze względu na większą dostępność wizyt.
Prywatny pediatra (Poznań) – Pediatra Jeżyce/ Pediatra Grunwald/Pediatra Górczyn
Instytut Mikroekologii to jedna z placówek medycznych, w których przyjmuje pediatra prywatnie (Poznań, ul. SIelska 6). Instytut oferuje wizyty zarówno u pediatry jak i pediatry ze specjalizacją w neonatologii. Aby umówić się na wizytę należy skontaktować się z recepcją pod nr tel. (61) 862 63 35.