Kłykciny kończyste – charakterystyka choroby

0
proktolog warszawa

 Okazuje się, że kłykciny kończyste, czyli brodawki na narządach płciowych są jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Ich diagnostykę przeprowadza w pierwszej kolejności lekarz ginekolog lub proktolog. Przyczyną powstawania choroby jest wirus HPV.

Statystyki są niepokojące. Okazuje się, że w Polsce odnotowuje się stały wzrost zakażeń wirusem HPV. Co ważne, aż 30% diagnoz dotyczących chorób wenerycznych, to właśnie te, które dotyczą kłykcin kończystych. Istotny jest fakt, że choroba może postępować przez wiele lat bez żadnych objawów, a nosiciel może zarażać nieświadomie. Brodawki na narządach płciowych mogą pojawić się dopiero w zaawansowanej fazie tego schorzenia.

Kłykciny kończyste to brodawki w postaci niewielkich grudek. Mają kolor jasnoróżowy. Pojawiają się pojedynczo albo w grupie, tworząc kalafiorowatą powierzchnię genitaliów. Kłykciny mogą pojawiać się też na odbycie. Wszystko dlatego, że mogą z łatwością przenieść się z narządów płciowych, chory może też zarazić się poprzez stosunek.

Jeśli objawy zostaną przez chorego zauważone, ten powinien niezwłocznie udać się do specjalisty. Panie udają się do ginekologa, na mężczyzn czeka zaś proktolog. Warszawa i inne duże miasta w Polsce na szczęście dysponują wystarczającą liczbą placówek medycznych, w których można odbyć konsultację medyczną. W zależności od zaawansowania choroby medyk zaleca odpowiednie leczenie. Na początku jest ono najczęściej farmakologiczne i przebiega poprzez stosowanie specjalnych, dedykowanych kremów i maści do smarowania miejscowego. Skuteczny jest też podobno naturalny wyciąg z zielonej herbaty, przy którego zastosowaniu realizuje się tzw. nasiadówki.

W zaawansowanej fazie choroby konieczne jest leczenie ambulatoryjne. To przebiega poprzez zastosowanie krioterapii albo nowoczesnej laseroterapii. Dzisiaj coraz rzadziej stosuje się metody chirurgiczne.

Co ważne, kłykciny lubią powracać. Ich wyleczenie nie daje 100% gwarancji na całkowite pozbycie się choroby. Właśnie dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała oraz regularne wizyty kontrolne u lekarzy specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *