Jak wygląda przegląd techniczny autobusu?

0
stacja kontroli pojazdów

Każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po polskich drogach musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Taki dokonuje się raz w roku, w specjalistycznej stacji diagnostycznej.

Nie inaczej jest w przypadku autobusów, zarówno instytucji publicznych jak i prywatnych firm przewozowych. Pamiętajmy, że na właścicielach ciąży jeszcze większa odpowiedzialność na drodze – każdego dnia przewożą oni przecież tylko jednorazowo od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Aby wpływać na całkowite bezpieczeństwo pasażerów przegląd techniczny autobusu powinien być przeprowadzony jeszcze przez upływem daty poprzedniego.

Badanie kontrolne jakie przeprowadza stacja kontroli pojazdów dotyczy całego pojazdu i wszelkich podzespołów. Sprawdza się więc układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie, oświetlenie, sprawność podzespołów, takich jak wycieraczki do autobusów. Jakiekolwiek wątpliwości, co do funkcjonowania pojazdu skutkować będą niewydaniem pozytywnej opinii dotyczącej przeglądu a takowe zostanie wydane dopiero po naprawach jakichkolwiek usterek.

Pamiętajmy również, że to sam kierowca autobusu powinien w trakcie swojej pracy zwracać uwagę na jakiekolwiek dysfunkcje. Chociaż przegląd techniczny wydawany jest na okres jednego roku to wiadomo przecież, że tak duża eksploatacja pojazdu może być przyczyną częstych awarii autobusu. Wszystkie powinny być systematycznie naprawiane bowiem mogą być przyczyną wypadku i zagrożeniem dla zdrowia i życia pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *