Jak tarczyca wpływa na płodność?

0
usg tarczycy warszawa

Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Zarówno  nadprodukcja hormonów oraz ich zbyt niska produkcja może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Właśnie dlatego zaleca się, by kobiety, które planują dziecko, w pierwszej kolejności wykonały podstawowe badania tarczycowe.

Okazuje się, że to właśnie tarczyca wpływa na cykl miesiączkowy kobiety. Jeśli pacjentka boryka się z niedoczynnością tarczycy, może wykazywać krótszy cykl miesiączkowy, większe jest też u niej ryzyko poronienia ciąży. W przypadku nadczynności zachodzi ryzyko występowania cyklu bezowulacyjnego, który uniemożliwia zajście w ciążę.

Aby sprawdzić, czy praca tarczycy jest odpowiednia, pacjentka powinna wykonać szereg badań. Podstawą jest badanie ultrasonograficzne. Można je wykonać w profesjonalnym gabinecie medycznym. Takie znajdziesz łatwo w sieci, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „usg tarczycy Warszawa”.

Zalecane są również badania krwi. Te podstawowe, jakie warto wykonać, mają służyć analizie czynnika TSH, T3 oraz T4. Dodatkowo zaleca się wykonanie badań na poziom stężenia prolaktyny. Okazuje się, że jej podwyższony poziom może skutecznie powodować niemożność zajścia w ciążę.

Na szczęście medycyna w zakresie leczenia pracy gruczołu tarczycy jest dzisiaj wysoce rozwinięta. Pacjentki, które cierpią z powodu niepłodności w wyniku jej nieprawidłowego funkcjonowania, mogą podjąć się skutecznego leczenia. Dzięki terapii farmakologicznej udaje się wyregulować jej pracę, dzięki czemu wszystkie hormony zaczynają być produkowane na odpowiednim poziomie. Pacjentka może spokojnie zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko. Pamiętajmy jednak, że niektóre zaburzenia tarczycowe wymagają stałej kuracji. Oznacza to, że chora będzie przyjmować leki już zawsze.

Dzisiaj jednak problem z gruczołem tarczycy pod względem płodności w większości przypadków może być całkowicie niwelowany. Ważne jest, by go odpowiednio zdiagnozować i podjąć właściwe leczenie. W innym przypadku pacjentka przez wiele lat może bezskutecznie starać się o dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *