Jak przetransportować zwłoki z zagranicy?

0
dom pogrzebowy warszawa

W dzisiejszych czasach wielu Polaków i wiele Polek mieszka za granicą. W przypadku ich śmierci rodzina często chce przewiezienia ich zwłok do kraju urodzenia, aby ich grób był blisko. Również dosyć często zdarza się tak, że ludzie umierają podczas zagranicznych wakacji. Pojawia się wtedy dość poważny problem w postaci transportu zwłok do kraju.

Transport zwłok z zagranicy: konieczne jest pozwolenie od starosty.

Sprawa transportu zwłok z innego kraju do Polski jest dosyć skomplikowana pod względem administracyjnym. Aby przewieźć zwłoki, wymagane jest pozwolenie od starosty powiatu właściwego ze względu na miejsce, gdzie mają być pochowane zwłoki. Starosta musi również porozumieć się z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym.

Następnym etapem jest udanie się z udzielonym pozwoleniem do polskiego konsula w kraju, w którym przebywa ciało zmarłego. Musi on wydać zaświadczenie o zgodzie na przewiezienie zwłok na teren Polski.

Warto zauważyć, że jeśli osoba za granicą zmarła na chorobę zakaźną, to jej zwłoki można przewieźć do Polski dopiero dwa lata po śmierci. 

Transport zwłok z zagranicy: koszt. 

Warto również zauważyć, że transport zwłok z zagranicy nie jest pokrywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za ich transport musi zapłacić osoba wnioskująca o taki transport. 

Aby przewieźć zwłoki jakimkolwiek środkiem transportu, to potrzebne są kolejne zezwolenia. Robi się z tego dość spory kłopot, dlatego rodziny często udają się do takich miejsc jak wyspecjalizowany dom pogrzebowy. Warszawa to miasto, w których takich zakładów pogrzebowych sprowadzających zwłoki z zagranicy jest sporo, więc znalezienie takie usługi nie powinno być trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *