Jak dobrze się zaprezentować na spotkaniu biznesowym?

0
eleganckie wizytówki

Nie da się ukryć, że powodzenie interesów w biznesie zależy nie tylko od tego, co możemy zaoferować, ale również w jaki sposób to oferujemy i jak się prezentujemy. Negocjacje stają się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, jeżeli rozmówcy darzą się sympatią, uśmiechają się podczas rozmów i ogólnie panuje miła atmosfera. Zależnie od szczebla negocjacji, obowiązują różne desscode’y. Na tych wyższych stanowiskach w większych firmach najczęściej na spotkania jeździ się w garniturze, co świadczy o poważaniu naszego rozmówcy, a do tego jest niezwykle eleganckie. Jednak to nie ubiór odgrywa w całym procesie kluczową rolę. Jak dobrze wypaść na spotkaniu biznesowym i zwiększyć szanse na sukces?

Tak jak wyżej wspomniane, przed każdymi negocjacjami należy się odpowiednio przygotować. Można zadać sobie pytania – co jest dla nas najważniejsze i „nie do ruszenia”, a z drugiej strony, na których płaszczyznach możemy ustąpić i zgodzić się na zaproponowane przez kogoś warunki.  Również powinniśmy w miarę możliwości przeanalizować drugą stronę i pomyśleć, w których aspektach najchętniej pójdą na ustępstwa.

Podczas spotkania powinniśmy być pewni siebie, mówić płynnie i nie sprawiać wrażenia zestresowanych. Uśmiech na ustach zdecydowanie może pomóc. Podczas przemowy starajmy się treściwie i zwięźle, tak aby nie przynudzać. Dodatkowo nie możemy zapominać o gestach, ponieważ jak dowodzą badania, forma przekazu jest bardzo częsta ważniejsza, niż sama jego treść. Jeśli sprzedawca dobrze zaprezentuje swój produkt, to i tak znajdzie klientów, pomimo że towar nie zalicza się do tych najwyższej jakości. Jeżeli spotkanie należy do tych w większym gronie, warto także rozdać potencjalnym partnerom biznesowym eleganckie wizytówki z danymi kontaktowymi.

Podsumowując, aby osiągnąć sukces w prezentacji przedsiębiorstwa lub negocjacjach biznesowych, powinniśmy jak najwięcej ćwiczyć ten aspekt. Na początku będzie dla nas to nie lada wyzwaniem, jednak wraz z doświadczeniem i odbytymi coraz to nowszymi rozmowami, będzie szło nam to znacznie lepiej i będziemy w stanie zadbać o jak najlepsze warunki dla naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *