Ile na leki wydają Polacy?
Jedno jest pewne, Polacy na leki wydają coraz więcej. Wylicza się, że na produkty farmaceutyczne statystyczny Polak wydaje rocznie około 139 euro. To i tak nieźle, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że Niemcy czy Francuzi wydają na ten sam cel ponad 550 euro.
Okazuje się, że przez ostatnich 10 lat sprzedaż leków w Polsce wzrastała o jakieś 4% rocznie. Przyczyny mogą być różne. Nie odnotowuje się wyraźnie zwiększonej zachorowalności Polaków na choroby, które wymagałyby leczenie farmaceutycznego. To raczej przez większą dostępność takich produktów. Pamiętajmy, że leki są dzisiaj dostępne nie tylko w aptekach. Te OTC, czyli wydawane bez recepty, można kupować nierzadko na stacjach benzynowych czy w sklepach wielobranżowych. Rośnie też popularność suplementów diety oraz środków z zakresu medycyny alternatywnej. Te produkty również uznawane są za produkty medyczne.
Co ciekawe, zakup leków stanowi nawet 21% wszystkich wydatków na ochronę zdrowia. Do takich wlicza się też wizyty w prywatnych placówkach, korzystanie z nierefundowanych usług czy zakup i korzystanie ze sprzętu rehabilitacyjnego. Najwięcej pieniędzy wydajemy jednorazowo na wizyty stomatologiczne oraz ortodontyczne.
85% całkowitej sprzedaży leków stanowią środki generyczne. To tzw. zamienniki, które są tańsze od oryginałów. Farmaceuta ma obowiązek poinformować klienta apteki o możliwości nabycia takiego, jeśli tylko lek posiada dokładnie ten sam skład, co lek przepisany na recepcie.
Patrząc na całą Europę i sytuację materialną statystycznego Polaka, i tak na leki nie wydajemy dużo. 139 euro rocznie to kwota, która plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w rankingu państw, które na farmaceutyki wydają najwięcej.
Dla porównania Hiszpanie wydają na leki jakieś 336 euro, Węgrzy 247 euro, a Czesi 232 euro. Mniej od nas na produkty medyczne wydają tylko Rumuni i Łotysze. Niestety okazuje się, że w krajach, w których na lekarstwa wydaje się mało, bardzo często powodem nie jest dużo lepsze zdrowie mieszkańców. Okazuje się, że są to przede wszystkim kraje, w których mieszkańcy nie są zbyt zamożni. Brak środków finansowych powoduje z kolei, że nierzadko z terapii farmaceutykami zupełnie się rezygnuje.
Polska ma za to powody do dumy, jeśli pod uwagę weźmiemy produkcję leków. Jesteśmy pod tym względem europejskim liderem. To u nas powstają najlepsze fabryki, w których maszyny do farmacji wytwarzają farmaceutyki. Wszystkie spełniają unijne standardy i restrykcyjne kryteria. Musimy wiedzieć, że produkty lecznicze wytwarzane są w warunkach idealnej higieny i sterylności. Muszą być w pełni bezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów.
Prognozy dotyczące wydatków na leki nie są zbyt optymistyczne. Podobno każdego kolejnego roku będziemy wydawać na farmaceutyki jeszcze więcej. Przemysł farmaceutyczny będzie przeżywał prężny rozwój, a zyski ze sprzedaży leków będą jeszcze większe. Pocieszający jest fakt, że coraz więcej zarabiamy. Rząd sprawdził również programy pomocowe, zgodnie z którymi seniorzy mogą liczyć na niektóre darmowe leki.