Dezynfekcja pomieszczeń pomaga w walce z koronawirusem

0

Obecnie wiemy już, że wirus SARS-COV-2 może przebywać na niektórych powierzchniach nawet przez kilkanaście dni. Z tego powodu dezynfekcja pomieszczeń oraz przedmiotów jest kluczowa do zwalczania ognisk zachorowań. Szkoły, biura, przystanki autobusowe i inne miejsca, gdzie ludzie się spotykają, powinny być regularnie dezynfekowane.

 

Dezynfekcja biur.

Dobry generator ozonu powinien być na wyposażeniu każdego biura. Ludzie pracujący na wspólnej przestrzeni mogą bezwiednie przynieść wirusa i zarazić nieświadomie wiele osób. A te osoby zarażają swoje rodziny, które mogą zostać zarażone. Bardzo łatwo w takich sytuacjach stracić czujność i po prostu zarazić się od swoich współpracowników.

Miejsca spotkań pracowników oraz przestrzenie wspólne powinny być wyposażone w ogólnodostępnym płyn do odkażania. Zarazki są przenoszone przede wszystkim przez dotyk, a to właśnie w miejscach dostępnych dla wszystkich jest ich najwięcej, gdyż wszyscy je dotykają.

Ozonowanie pomieszczeń pozwala na stosunkowo szybką oraz dokładną dezynfekcję całej przestrzeni biurowej. Okazuje się, że ozon ma silne właściwości bakteriobójcze, nie niszczy przedmiotów oraz dotrze do każdego zakamarka pomieszczenia. Sprawia to, że jest to idealny środek do sterylizacji dużych powierzchni.

Nie wolno zapominać o dezynfekcji takich przedmiotów jak klamki, poręcze, włączniki prądu, klawiatury, myszki, fotele i krzesła. Nawet jeśli przedmiot jest dotykany przez jedną osobę, to i tak powinno się je regularnie czyścić.

 

Dezynfekcja miejsc publicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca samorządowcom odkażanie konkretnych miejsc publicznych podchlorynem sodu lub wcześniej wspomnianym ozonem. Dezynfekowane powinny być środki transportu, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły, przedszkola, szpitale i inne miejsca, w których skupiają się ludzie.

Realizując dezynfekcje, pracownicy sanitarni powinni być odpowiednio ubrani, gdyż środki odkażające w dużej ilości są bardzo niebezpieczne. Dezynfekcja miejsc publiczny powinna się odbywać wtedy, gdy nie ma dużego ruchu. W Warszawie i innych miastach jest zazwyczaj wykonywana w nocy z czwartku na piątek lub, jeśli chodzi o urzędy i inne budynki, w weekendy.

MEN nie nałożył obowiązku dezynfekowania szkół i przedszkoli, jednak niektóre samorządy skłaniają się ku zakupowi ozonatorów dla tych instytucji. Bez regularnej dezynfekcji mogą one się stać kolejnymi ogniskami zachorowań na koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *