Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej – na czym polega?

0
czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Regularne dbanie o kostkę brukową to gwarancja jej wieloletniej użyteczności i estetycznego efektu wizualnego. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię, co wiąże się często z koniecznością całkowitej wymiany chodnika czy podjazdu. Na czym polega pielęgnacja kostki brukowej i co warto o niej wiedzieć? Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

Od czego zacząć czyszczenie kostki brukowej?

Na wstępie warto dodać, że istnieje wiele rodzajów kostki brukowej. Jej czyszczenie uzależnione jest przede wszystkim od specyfiki kamienia oraz rodzaju zabrudzeń znajdujących się na powierzchni kostki. Jeśli bruk jest fabrycznie zaimpregnowany, pielęgnację należy przeprowadzić ze szczególną starannością, aby nie wypłukać zbyt dużej ilości piasku (czyli spoiwa) spomiędzy poszczególnych kostek. Proces ten powinien być również wykonywany z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń i dedykowanych środków. Dobór metody czyszczenia kostki na własną rękę może bowiem doprowadzić do jej zniszczenia, pojawienia się mało estetycznych przebarwień czy ubytków.

Jakie urządzenia i środki najlepiej wykorzystać?

Aby czyszczenie i impregnacja kostki brukowej przyniosły oczekiwane rezultaty, należy stosować jedynie dedykowane środki i urządzenia, które przeznaczone są właśnie do tego celu. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt rozległe, wystarczy użyć wody i szorstkiej szczotki. Jeśli natomiast na kostce znajdują się trudno usuwalne plamy, najlepiej wykorzystać myjkę wysokociśnieniową lub zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie, która upora się z problemem zaledwie w ciągu kilkudziesięciu minut. Co ważne, bruku lepiej nie traktować silnymi środkami chemicznymi, ponieważ powodują one brzydkie przebarwienia i mogą trwale uszkodzić poszczególne elementy chodnika czy podjazdu.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Mech i wszelkiego rodzaju porosty to jeden z najczęstszych problemów, który dotyczy kostki brukowej. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na jego usunięcie. Aby oczyścić dany fragment bruku z mchu, najlepiej zainwestować w specjalne narzędzia, które dostępne są praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym czy budowlanym. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu i znacznie ułatwi czyszczenie kostki. Innym sposobem jest wypalenie roślin za pomocą roztworu z wody, octu oraz płynu do naczyń. Nie jest to jednak szczególnie rekomendowane rozwiązanie, ponieważ może trwale uszkodzić glebę i spoiwa pomiędzy poszczególnymi kostkami bruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *