Czym jest technologia DAB/DAB+?

2

Digital Audio Broadcasting to technologia, która pozwala nadawać audycje radiowe w formie cyfrowej. Cyfryzacja wykorzystywana jest w 21 krajach, głównie europejskich.

Zalicza się do nich również Polska, w której technologia ta jest w ciągłym rozwoju – do 2020 roku nadajniki mają służyć do odbioru radia cyfrowego już na terenie całego kraju. Obecnie, ze standardów DAB+ korzysta Polskie Radio, powstał również multipleks radiowy, który skupia w sobie różne stacje radiowe. Dzięki temu odbiór nawet tych lokalnych jest możliwy na terenie już prawie całego terytorium Polski.

DAB i DAB+

Cyfryzacja radia w odróżnieniu od radia analogowego FM pozwala na odbiór dźwięku w dużo lepszej jakości, bez żadnych szumów i zakłóceń. Co więcej, obsługa radia nie wymaga wyszukiwania częstotliwości a jedynie nazwy danej stacji. To łatwy dostęp do większej ilości programów.

Radio cyfrowe początkowo wykorzystywało technologię DAB, która posługiwała się tylko kodekiem MP2. DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to zaś nowe standardy, wykorzystujące również kodek HE-AAC v2, dzięki czemu jakość dźwięku jest jeszcze lepsza. Należy przy tym wspomnieć, że wszystkie odbiorniki w systemie cyfrowym DAB+ odbierają również częstotliwości dotychczasowe, czyli FM.

DAB+ to nie tylko lepsza jakość dźwięku, ale szereg dodatkowych korzyści dla odbiorców. Nowa technologia posiada szereg rozmaitych rozwiązań. To między innymi przesyłanie obrazków, slajdów i opisów, informacje o ruchu drogowym a nawet opcja nawigowania kierowcy podczas podróży a to wszystko za pomocą tylko jednego przycisku.

Wydaje się, że jedyną wadą cyfryzacji jest konieczność nabycia odpowiedniego odbiornika. Producenci nowych samochodów już w standardzie wyposażają auta w te, które obsługują standardy DAB+. Na rynku dostępne są również nakładki i mikro odbiorniki, które wystarczy dołączyć do tych starszej generacji. Warto przy tym pamiętać, by dokładnie sprawdzać parametry odbiorników nowej generacji – duża część tych produkowanych za granicą i nie skierowanych typowo na rynek polski nie posiada na przykład polskich znaków więc nie ze wszystkich opcji cyfryzacji użytkownik może korzystać w pełnym komforcie.

DAB+ w Polsce

System DAB+ został po raz pierwszy wykorzystany w Polsce w roku 2009. To właśnie wtedy rozpoczęto nadawanie trzech programów Polskiego Radia Wrocław, dzięki nadajnikom cyfrowym. W kolejnych latach technologia ta została wdrażana na dużą skalę. Dzisiaj możemy się cieszyć dokładnie 26 nadajnikami, na terenie całego kraju. Najwięcej z nich rozpoczęło stałą emisję w roku 2015. Od Stycznia tego roku emisję testową rozpoczął kolejny nadajnik, w Szczawnicy.

DAB+ w Europie

Dzięki cyfryzacji radia, audycje radiowe docierają już do pół miliarda osób to w Europie do końca 2014 roku zakupiono jedynie 30 milionów odbiorników, dzięki którym można ich słuchać. Nadal ogromna popularnością cieszy się system analogowy FM. Aby móc w pełni wykorzystywać zasięg cyfrowy, poszczególne kraje decydują się na stałe wyłączenie odbioru radia analogowego. Tym samym, w Norwegii nadajniki FM mają zostać całkowicie wyłączone już w 2017 roku natomiast w Szwajcarii i w Szwecji pomiędzy 2020-2024 rokiem.

2 thoughts on “Czym jest technologia DAB/DAB+?

  1. Nie ma co wybrzydzać na takie a nie inne radio. W radiu i muzyce liczy się żeby było pi@^%#lnięcie a nie to czy jest lepsze czy gorsza jakość. Muza z normalnego radia ma styl.

  2. Jeszcze ten standard nie jest w Polsce popularny na szeroką skalę by można było go negować lub faworyzować. Pożyjemy zobaczymy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *