W Polsce od kilku lat trwa proces cyfryzacji radia. Najpopularniejszą metodą emisyjną jest oczywiście ta wykorzystująca pasma AM oraz FM. Co warte uwagi, w naszym kraju wdrażany jest standard DAB+, czyli zdecydowanie nowocześniejsza technologia od powszechnie stosowanej DAB. Zasięg digital radio początkowo obejmował największe miasta i ich okolice, jednak teraz jest on już znacznie większy.

Z nowej technologii korzystają zarówno popularne ogólnopolskie rozgłośnie, takie jak Polskie Radio, ale także mniej znane Radio Poland, Radio Merkury i RDC.
Jakie przewagi nad zwykłym radiem na technologia DAB+? Przede wszystkim jakość nadawanego dźwięku jest znacznie wyższa. Różnica ta jest tak duża, że nawet niewprawne ucho było zdolne do jej wychwycenia na przeciętnym sprzęcie grającym.

Aby odbierać muzykę w jakości DAB+, wystarczy wcisnąć przycisk RADIO w samochodzie. Tuner jest zdolny do pracy zaraz po jego włączeniu, a odbiornik sam skanuje pasmo, dzięki czemu nie musimy sami zmieniać częstotliwości wybierając się w daleką trasę. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie auta sprowadzane z zachodu będą w stanie odbierać kanały DAB+, ponieważ w wybranych państwach stosowana była starsza technologia, jaką jest DAB.

Jeżeli nasz odbiornik połączy się z pasmem w technologii DAB+, na ekranie będzie wyświetlany szereg informacji o stacji i aktualnym utworze. Zwykle są to dane o wykonawcy, jakość sygnału, grafika albumu, informacje tekstowe i nazwa rozgłośni.

Niepodważalną wadą, jaką przyniosło wprowadzenie sygnału cyfrowego, jest konieczność wymiany odbiorników oraz anten, ponieważ wszystkie te, które służyły do odbierania sygnałów AM i FM nie są przystosowane do odbioru DAB+. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest brak wszelkich szumów i zakłóceń podczas transmisji, jednak zasięg digital radio nie dotarł jeszcze w każde miejsce w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *