Czy pojazd może „nie przejść” kontroli w SKP?

0
stacja kontroli pojazdów warszawa ochota

Pytanie to zadaje sobie z pewnością większość kierowców, udająca się do stacji kontroli pojazdów. Odpowiedź nie napawa jednak optymizmem – możliwość taka nie tylko istnieje, ale i bywa wykorzystywana. Co może być przyczyną niedopuszczenia auta do ruchu?

Odpowiednie zapisy prawa jasno określają sytuacje, w których pojazd może „nie zdać” egzaminu – są to więc tak zwane usterki istotne, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo, a także defekty mogące stwarzać zagrożenie lub nieść negatywne konsekwencje dla stanu środowiska naturalnego.

Do pierwszych z wymienionych zalicza się między innymi:

  • brak numeru nadwozia,
  • tak zwany luz w układzie hamulcowym,
  • brak świateł mijania,

a także wiele innych. W takim przypadku wyznaczony zostaje dwutygodniowy okres na usunięcie usterki, w trakcie którego można poruszać się po drogach. Gwarantem poprawnego wykonania usługi jest zaś odpowiednia stacja kontroli, Ochota to tylko jedna z warszawskich opcji gdzie możemy wykonać kompleksowy przegląd stanu pojazdu.

Za usterki stwarzające zagrożenie uznaje się z kolei następujące kwestie:

  • brak tarczy hamulcowej,
  • wyciek paliwa stanowiący zagrożenie pożarowe,
  • brak odpowiednich śrub mocujących,

jak również inne wyjątkowo poważne uchybienia. W tym przypadku pojazd może zostać zabrany jedynie na lawecie lub holu. Warto również, by ponownej kontroli dokonała ta sama stacja kontroli pojazdów (Ochota oraz inne dzielnice Warszawy obfitują w podobne miejsca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *