Czego uczą zabawki edukacyjne?
Zabawki to rekwizyty, które mają służyć zabawie dziecka. Towarzyszą mu przez całe dzieciństwo a ich zadaniem jest dostarczanie rozrywki, przyjemności i relaksu. Okazuje się jednak, że dzisiejsze atrybuty tego rodzaju mogą też pełnić zupełnie inną rolę – oprócz zabawy mogą też edukować.7
To właśnie zabawki edukacyjne są dzisiaj najchętniej wybierane przez dorosłych. Rodzice chcą w ten sposób połączyć zabawę z nauką, z korzyścią spędzać wolny czas. Cały szereg zabawek wywołuje dzisiaj określone bodźce, pobudza aktywność dziecka, rozwija jego umiejętności, kształtuje cechy osobowości, wzmaga procesy poznawcze i związki przyczynowo – skutkowe. Nie da się ukryć, że szereg zabawek pobudza też zmysły, sferę emocjonalną malucha oraz usprawnia jego cechy motoryczne.
Aby akcesoria zabawkowe mogły jednak spełniać swoją rolę, muszą wykazywać kilka podstawowych właściwości. Przede wszystkim muszą być dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Bardzo często rodzice kupują zabawki „na zaś”. Nie jest to właściwe posunięcie, ponieważ rozwój każdego dziecka jest indywidualny, przede wszystkim różny patrząc na jego wiek. Dwulatek z całą pewnością nie ułoży skomplikowanych puzzli zaś dziecko siedmioletnie nie będzie już zainteresowane zabawką interaktywną, której podstawową funkcją jest wskazywanie nazw poszczególnych obrazków.
Wybierając zabawkę edukacyjną, miejmy też na uwadze jej jakość. Szerokim łukiem omijajmy raczej te, które są produkowane w Chinach, ponieważ bardzo często nie mają one żadnych atestów bezpieczeństwa. Dużo lepsze są zabawki nasze rodzime, polskie a szczególnie te, które wykonane zostały z naturalnego drewna. Pamiętajmy, że zabawka edukacyjna to nie tylko ta, która ma multum przycisków, gra i świeci się całą gamą kolorów. To równie dobrze klocki z drewna, które jak żadne inne pobudzają wyobraźnię dziecka, wymagają od niego skupienia, koncentracji uwagi i pełnego zaangażowania w zabawę.
Chcąc rozwijać poszczególne umiejętności bądź cechy dziecka, powinniśmy wręczać mu właściwe do tego celu zabawki. Inną rolę będą spełniać klocki a inną puzzle, układanki czy zabawki zręcznościowe. Zabawki mogą umuzykalniać, pomagać w nauce liczenia i czytania, usprawniać spostrzegawczość i zręczność, wpływać na umiejętności fizyczne, w tym rozwijając koordynację wzrokowo ruchową. Co więcej, niektóre zabawki wpływają na aspekt sprawnej komunikacji z otoczeniem i współdziałania. Uczą cierpliwości, systematyczności i pokonywania trudności w dążeniu do celu. Zabawki edukacyjne wpływają na wyobraźnię dziecka i twórcze myślenie, nierzadko uczą też samodzielności, zaradności i odpowiedzialności. Co ważne, pomagają wzbudzać ciekawość do odkrywania świata i dają możliwość odkrywania swoich rzeczywistych pasji i zainteresowań.
Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o ważnej zasadzie: zabawki mają wymagać od dziecka aktywności, nigdy nie powinny kierować jego zachowaniem w oparciu o kilka podstawowych czynności. Zabawka, która posiada tylko kilka funkcji i nie angażuje myślenia dziecka w zabawie, nie jest pożyteczna. Co więcej, możemy być pewni, że już po kilkukrotnej zabawie bardzo szybko się znudzi.
Kiedyś nie było zabawek edukacyjnych tylko drewniane klocki wystrugane przez dziadka. Dzieci się tym bawiły i rosły na normalnych ludzi bez zbędnych głupot, które niby coś mają wpoić. Co taka zabawka może dziecku w poić? że ma więcej krawędzi i śmierdzi plastikiem?
Evnroyee would benefit from reading this post
Warto inwestować w rozwój swojego malucha od najmłodszych lat. Dziecko dzięki temu lepiej się rozwija co wpływa na przyswajanie informacji i wiedzy w późniejszych latach
Całkowicie się z Tobą zgadzam, każda inwestycja w umiejętności procentuje.