Co zrobić, żeby okna nie parowały?

0
producent okien

Częstym problemem jest parowanie okien. Bez względu na to czy producent okien dopiero je wstawił, czy mają już ładnych kilka lat, do takiego zjawiska nie powinno dochodzić. Świadczy to o nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Szybko gromadzi się tam wilgoć, a okna trzeba kilka razy dziennie wycierać. W innym przypadku na parapecie powstanie kałuża wody.

Dobry producent okien nigdy nie przyczyni się do powstania tego problemu u ostatecznych nabywców swoich produktów. W nowoczesnych oknach znajdują się bowiem specjalne nawiewniki, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Do parowania okien doprowadzić też mogą codzienne czynności domowe, takie jak gotowanie, prasowanie, pranie. Szkodzi również niewietrzenie mieszkania – nie zawsze nawiewniki będą wystarczające do filtracji powietrza. Wymiana na czyste jest potrzebna, przecież w powietrzu gromadzą się bakterie, toksyny i inne zanieczyszczenia.

Okna najczęściej parują jesienią oraz zimą – to wynik różnic temperatur, jakie panują na zewnątrz i wewnątrz budynku. Doraźnym sposobem będą środki zapobiegające osadzaniu się pary na szybie czy pochłaniacze wilgoci. Są to jednak środki, które pomogą przetrwać do czasu, kiedy producent okien albo ich nie wymieni albo nie zamontuje mikro wentylatorów.

Pomaga również wietrzenie domu. Taką czynność warto przeprowadzać kilka razy dziennie. Musimy pamiętać, że parowanie okien i skraplanie się na nich wody nie jest zjawiskiem korzystnym. Jeśli będziemy bagatelizować problem, szybko może dojść do negatywnych skutków. W efekcie na ścianach może pojawić się grzyb i pleśń. W domu pojawi się nieprzyjemny zapach. Domownicy mogą cierpieć z powodu infekcji górnych dróg oddechowych czy alergii.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić 40-50%. Jeśli jest zwiększona, będzie miała zły wpływ na stan okien, ścian czy mebli. Problem z parowaniem okien trzeba rozwiązywać natychmiast, zanim przyczyni się do powstania pleśni. Zresztą, już sam fakt mokrych szyb i wiecznie kapiącej z niej wody jest dla domowników utrapieniem i ujmą, biorąc pod uwagę choćby estetykę wizualną całego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *