Choroby zapalne jelit – jakie badania wykonać?

0
badanie krwii poznań

Wśród nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD) wyróżnia się wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i chorobę Leśniowskiego- Crohna (ch. L-C). Schorzenia te manifestują się przede wszystkim stanem zapalnym w obrębie przewodu pokarmowego, ale mogą też prezentować się ogólnoustrojowo jak w przypadku ch L-C. IBD mają charakter przewlekły, czyli trwają przez całe życie i wymagają stałego monitorowania, np. za pomocą badania kalprotektyny w kale oraz badań krwi. Poznań jest siedzibą laboratorium Instytutu Mikroekologii, w którym analizowane są próbki z całej Polski.

Objawy nieswoistych chorób zapalnych jelit mogą się pokrywać i często są zbliżone przebiegiem względem siebie. Każda z tych chorób, dotyka innych części przewodu pokarmowego. W przypadku WZJG częstym objawem jest krwawienie czy pojawienie się specyficznej wydzieliny podczas wypróżnienia. W przypadku ch. L-C natomiast, stan zapalny najczęściej dotyka jelita cienkiego (jelita krętego) lub jelita grubego. W przypadku tych pacjentów ogniska zapalenia bardzo często mają charakter punktowy i rozsiany (miejsca zapalenia rozdzielone są zdrowymi fragmentami).

Objawy towarzyszące obu chorobom to: niedokrwistość, ból brzucha, biegunka, zmęczenie, złe samopoczucie, gorączka, często utrata apetytu i masy ciała.

Takie objawy mogą sugerować poszerzenie diagnostyki w kierunku chorób zapalnych jelit i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Poznański, a także warszawski oddział Instytutu Mikroekologii oferuje możliwość zabezpieczenia materiału do badania kalprotektyny, tak aby próbka w odpowiednim stanie dotarła do Laboratorium. Pobranie krwi do badania krwi jest również możliwe zarówno w Poznaniu jak i Warszawie, a także jednostkach współpracujących.

Badania laboratoryjne- Poznań

Badania jakie warto wykonać w przypadku pacjentów z podejrzeniem IBD obejmują m.in. badania laboratoryjne w tym badania krwi (OB., morfologia, CRP, poziomy witamin, żelaza). W przypadku podwyższonych wskaźników OB i CRP przy rozpoznaniu mówi się o ostrym rzucie choroby. W diagnostyce wykorzystuje się również badanie kalprotektyny w kale, które pozwala określić, czy w jelicie grubym toczy się stan zapalny. Badanie kalprotektyny jest bezbolesne, pozwala na szybkie stwierdzenie, czy u pacjenta należy podejrzewać chorobę zapalną jelita.

U pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, badania kału oraz parametry laboratoryjne z krwi będą również bardzo przydatne do monitorowania leczenia i kontrolowania przebiegu choroby. Podsumowując, szczególnie istotne są regularne badania kalprotektyny, a także badania krwi, które można wykonać w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Bardzo ważne jest aby umówić się wcześniej na pobranie krwi za pośrednictwem recepcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *