Błąd medyczny – przedawnienie

0
błąd medyczny prawnik warszawa

błąd medyczny prawnik warszawa

Roszczenie z tytułu błędów medycznych to jedno z roszczeń majątkowych. Niestety i ono ulega przedawnieniu. Przepisy polskiego prawa mówią, że takie przedawnia się 3 lata po wykonaniu błędnego zabiegu albo 3 lata od czasu, w których poszkodowany dowiedział się o wyrządzonej szkodzie. W tym zapisie jest jednak mowa również o tym, że roszczenia za błędy medyczne można zgłaszać do 10 lat od powstania szkody.

Wiele zależy od sytuacji samego poszkodowanego oraz okoliczności, w jakich do błędu medycznego w ogóle doszło. Najczęściej poszkodowany nie zgłasza sprawy o odszkodowanie z niewiedzy o własnych przywilejach prawnych albo niewiedzy o pogorszeniu stanu zdrowia w wyniku przeprowadzonego zabiegu lekarskiego czy podjęcia zaleconego leczenia, które okazało się szkodliwe dla jego organizmu.

Co ciekawe, sąd może uznać roszczenie dotyczące odszkodowania za błędy medyczne, które miały miejsce wcześniej niż 10 lat temu. Wiele zależy od indywidualnych cech sprawy. Oznacza to jednak, że nawet po 10 latach lekarz może zostać skazany, a poszkodowanemu może zostać zasądzone odpowiednie odszkodowanie finansowe.

W polskim sadownictwie odbywa się nadal niewiele, ale coraz więcej spraw, których istotą jest błąd medyczny. Wystarczy też wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „błąd medyczny prawnik Warszawa”, by sprawdzić, jak wielu specjalistów jest dzisiaj w stanie pomóc poszkodowanym. W czasach, w których kliniki medycyny estetycznej i kliniki chirurgii plastycznej powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu, coraz częściej niestety dochodzi do wypadków na stole zabiegowym. Oczywiście do błędów medycznych może dojść w każdej dziedzinie lekarskiej, ale zauważa się, że właśnie w tych dochodzi dzisiaj najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *