3 powody dla których nie warto płacić gotówką

2

O tym, jak niebezpieczne stały się transakcje przy wykorzystaniu gotówki coraz częściej głoszą reprezentanci Narodowego Banku Polskiego, banków typowo komercyjnych oraz organizacje, których zadaniem jest propagowanie płatności bezgotówkowych.
Podkreśla się znaczenie trzech podstawowych czynników, które mają ogromny wpływ na obrót pieniężny w Polsce. Nie bez znaczenia podkreśla się walory montowania terminali płatniczych w punktach handlowych i usługowych, bo to właśnie dzięki nim ryzyko może być minimalizowane.

Pierwszym ryzykiem dokonywania transakcji za pomocą gotówki jest fakt przechowywania pieniędzy w danym punkcie. Wzmaga to występowanie sytuacji niebezpiecznych, takich jak napady czy włamania. Złodzieje nie mają skrupułów jeśli wiedzą, że w kasie znajduje się duża kwota. Terminale płatnicze minimalizują takie zagrożenie niemalże do zera, nie występuje obawa utraty całego zarobku. Niwelowane jest również ryzyko przewożenia dziennego utargu do banku – dzięki terminalom płatności trafiają na rachunek automatycznie. Dodajmy do tego, że jest to również nieoceniona wygoda dla samego właściciela punktu i to nie tylko w kwestiach transportu gotówki, ale również rozliczeń bowiem każda transakcja zrealizowana za pomocą terminala płatniczego jest dokładnie rejestrowana.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę są fałszerstwa. Podrabianie pieniędzy odbywa się w Polsce niestety masowo. Według wyliczeń MSW, tylko w roku 2013 wykryto ponad 6,2 tysięcy podrobionych banknotów euro. Fałszowano także walutę polską – udało się skonfiskować ponad 9 tysięcy falsyfikatów. Musimy pamiętać, że w okresie wzmożonego ruchu w sklepie, sprzedawca nie zawsze ma czas na dokładną analizę banknotów. Co więcej, fałszerze puszczają w obieg najczęściej pieniądze o niższych nominałach, które rzadko kiedy wzbudzają podejrzenia i nawet nie są sprawdzane. Warto też dodać, że podrabiane banknoty są dzisiaj tak doskonale wytwarzane, iż nie lada sztuką staje się ich rozpoznanie. Przyjęcie fałszywego banknotu jest realną stratą dla sprzedawcy bowiem nie da się go wymienić na legalny pieniądz. Ponadto, wprowadzenie terminali płatniczych zapobiega nie tylko fałszerstwom, ale pozwala również na szybszą obsługę klientów – nie występuje tutaj konieczność sprawdzania autentyczności banknotów ani wydawania reszty.

Zagrożeniem dla obiektów, w których zapłata następuje tylko poprzez transakcje gotówkowe jest też sama konkurencja – taka, która udostępnia możliwość płacenia kartą. Okazuje się, że transakcje bezgotówkowe są coraz bardziej popularne w Polsce i korzysta z nich regularnie coraz więcej z nas. Brak możliwości dokonania zakupów nie mając przy sobie gotówki sprawia, iż transakcja staje się mało komfortowa a klient szybko znajdzie inny punkt, w jakim będzie mógł płacić kartą.

Co ważne, transakcje bezgotówkowe są dzisiaj niezwykle wygodne i z całą pewnością wpływają na zwiększenie atrakcyjności danego obiektu. To również dodatkowe korzyści bowiem za pośrednictwem tego rodzaju urządzenia sprzedawca może oferować także dodatkowe usługi – na przykład cashback, czyli wypłatę gotówki z karty ze sklepowej kasy na zasadzie działania bankomatu.

Artykuł napisany w oparciu o informacje na stronie domowej firmy Paysquare, obsługującej płatności bezgotówkowe.

2 thoughts on “3 powody dla których nie warto płacić gotówką

  1. Bez sensu jest podkreślanie czy to jest super czy tamto. Warto dać człowiekowi wybrać a nie wciskać coś na siłę bo tak uważam i piszę o tym. Ludzie dajcie żyć innym normalnie bez popeliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *