Jak uczyć o sprawnym zarządzaniu zespołem?

0
gry symulacyjne szkoleniowe

Aby odpowiednio zarządzać zespołem, potrzebne jest przede wszystkim dobre doświadczenie. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ono jest ważne. Liczy się przecież indywidualne podejście do każdego pracownika, charaktery wykonywanych zadań zawodowych, branża, specyfika pracy. Zarządzać zespołem mogą tylko osoby o właściwych kompetencjach, silnym charakterze i kwalifikacjach.

Aby wspierać tych, którzy podejmują się tak trudnego i przecież stresującego zadania, powstały liczne szkolenia zawodowe. Nie brakuje też tych, podczas których kursanci nie tylko wpajają wiedzę teoretyczną, ale nabywają też praktykę i konkretną taktykę poprzez gry symulacyjne szkoleniowe. Można śmiało potwierdzić, że taka forma edukacji jest najbardziej przystępna i charakteryzuje się też najlepszymi efektami. Nie od dawna wiadomo przecież, że nauka poprzez zabawę jest najłatwiejsza.

Przykładem tej, która wpływa na prawidłowy rozwój technik zarządzania zespołem, może być gra, tzw. Winnica. Wydaje się, że to typowa gra planszowa, ale jej wyjątkowość polega na tym, że traktuje ona właśnie o zarządzaniu kadrą. Podczas gry w „Winnicę” gracze wcielają się w managerów winnic. Muszą doprowadzić do tego, by obiekt generował jak największe zyski. Będzie to możliwe, ale dopiero wtedy, gdy manager winnicy „ogarnie” cały zespół zatrudnionego personelu, wytyczy poszczególne zadania i będzie sprawował kontrolę nad ich przebiegiem.

Jaki jest największy atut gry „Winnica”? Przede wszystkim to nauka o kierowaniu zespołem, nabywanie umiejętności delegowania obowiązków, wpływanie na motywację i zaangażowanie osób zatrudnionych. Gra skupia też uwagę na ważnym aspekcie prowadzenia każdej działalności, a mianowicie na tym, że w pracowników należy inwestować, by wpływać na ich motywację i zaangażowanie.

„Winnica” jest najczęściej tylko jednym z elementów całego szkolenia o zarządzaniu personelem. Proponuje się ją na początku spotkania, by móc od razu eliminować błędy albo na samym końcu, by zobaczyć edukacyjne postępy uczestników szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *