Jak przeprowadzić renowację okien drewnianych krok po kroku?

0
wosk do drewna

Dobre okna przetrwają w swojej doskonałości wiele lat. To świetna wiadomość, bo przecież montaż okien wiąże się z ogromną inwestycją finansową. Okazuje się, że to jeden z największych wydatków, na jakie decydujemy się podczas remontu nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że nawet te najlepsze, najbardziej renomowanych firm mogą ulec usterce mechanicznej albo po prostu wymagać konserwacji w procesie ich eksploatacji. Dzisiaj szczegółowo omówimy renowację ram okiennych drewnianych, bo to właśnie takie okna wymagają konkretnej uwagi.

Okna drewniane są wybierane coraz częściej. Po latach mody na ramy z PCV wrócił do nas trend na drewno i wyraźnie trzeba zaznaczyć, że jest o korzystna zmiana. To dlatego, że drewno jest naturalne, o wiele lepiej wpływa na estetykę całego budynku. To też jeden z najtrwalszych surowców budowlanych. Jeśli tylko o drewniane ramy okienne będziemy należycie dbać, będziemy mogli cieszyć się ich doskonałością przez wiele lat.

Specyfikacja techniczna okien

Chociaż ramy z drewna zostają przez producenta odpowiednio zabezpieczone, to po latach eksploatacji, lakier może nie wykazywać już tak korzystnych właściwości. By nie dopuścić do destrukcyjnego wpływu niekorzystnych czynników, na przykład wyblaknięcia czy wypaczenia ram w wyniku działania silnych promieni słonecznych albo wilgoci, warto w pierwszej kolejności poznać ich stan.

W przypadku nowych okien producent z całą pewnością zaznaczy:

  • Z czego konkretnie zostały wykonane?
  • Jak należy o nie dbać na co dzień?
  • Kiedy wymagana jest pierwsza renowacja?
  • Jakich środków do renowacji użyć?

Dzięki temu bez problemu utrzymamy drewniane okna w należytym stanie.

Rozpoznanie usterki

Standardowa renowacja okien to jedno, ale naprawa usterek okien też nierzadko jest wymagana. To dlatego w pierwszym etapie prac porządkowych należy określić przede wszystkim stan okien. Może okazać się, że konieczne będzie tylko dokładne wyczyszczenie ram i potraktowanie ich warstwą ochronną z wykorzystaniem środka, takiego jak wosk do drewna. Może okazać się jednak, że na ramach powstały drobne rysy czy wypaczenia, które wymagają profesjonalnych prac naprawczych. Warto wziąć pod uwagę, że samodzielne działanie nie zawsze się sprawdzi. Zamiast naprawić i wpłynąć korzystnie na stan okna, możemy je tylko zepsuć.

Dobranie dedykowanych środków

Drewno wymaga konserwacji przy wykorzystaniu specjalnych środków. To surowiec trwały, ale i delikatny, łatwo może ulec uszkodzeniom. Świetnym źródłem wiedzy są producenci okien. To oni doskonale wiedzą, jakie środki nadają się do mycia ram drewnianych, a jakie pozytywnie wpłyną na zabezpieczenie ich przed działaniem niekorzystnych czynników, chociażby atmosferycznych.

Płyny myjące powinny być w pełni naturalne, przydaje się też wosk do drewna, który tworzy barierę chroniącą. Przed niekorzystnym działaniem słońca, mrozu czy deszczu chronić będzie też lakier do drewna. Należy jednak zaplanować harmonogram koniecznych prac, a dopiero potem wybierać środki, których użyjemy w celu zadbania o okna drewniane. Kraków, Poznań oraz w innych miasta znajdują się salony, w których możemy zasięgnąć dokładnych informacji. Dowiemy się m.in. że dzięki systematycznej pracy okna będą służyć nam przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *